Aile yaşamının içerisinde, çocuklar belli bir yaşa geldiklerinde bir kardeş istedikleri söylemlerini dillendirmeye başlarlar.

Kardeş İsteyen Çocuk
Çocuklar kardeş istediklerini dillendirmeye başladıktan sonra, anne ve babaya bu konuda adeta baskı yapmaya başlarlar. Çocuklar bu istek ve beklentilerini bulundukları sosyal ortamlardaki oyunlarına ve resimlerine dahi yansıtırlar. Her çocuk kardeş isteme konusunda farklı neden öne sürebilir. Bu istek, birlikte oyun oynama isteği, kardeşi olan arkadaşlarına duyduğu özenme, abla veya ağabey olma isteği vs gibi pek çok farklı nedene dayanabilir.

Aile Bir Çocuk Daha Düşünmüyorsa Ne Yapmalı?

Çocukların bu davranışları, kardeş isteme konusunda aileyi ne yapacaklarını düşünmeye, özellikle çocuğu, bu talepten nasıl vazgeçirebilecekleri konusunda çözüm yolları aramaya iter. Ebeveynlerin çocuklarının bu istekleri konusunda kendi içlerinde kararları net ve belliyse bunu çocukları ile açık ve net bir şekilde paylaşmalıdırlar. Tekrar çocuk sahibi olmayı neden istemedikleri konusunda, çocuğu bilgilendirmeleri, özellikle çocuğun anlayacağı bir dille anlatmaları doğru yaklaşım olacaktır.

Yeni Bir Çocuk İçin Sağlık Engeli Varsa

Çocuk eğer bir kardeş istiyor, ancak sağlık sorunları nedeniyle bu mümkün değilse, neden kardeşi olamayacağı, çocukla paylaşılmalıdır. Burada anne ve babanın özellikle dikkat etmesi gereken unsur, açıklanan sağlık sorununu çocuğun anlayabilmesi, daha da önemlisi, çocuğun bu konuda farklı nedenlerle herhangi bir kaygıya ya da korkuya kapılmamasıdır.

Çocuğun Kardeş İsteği Nasıl Giderilmeli?
Kardeş İsteyen Çocuğun Psikolojisi ve Aile
Çocuğa bir kardeşinin olamayacağı anlatıldıktan sonrasında, çocuğun bu isteğinin arkasındaki neden üzerinde durulmalıdır. Çocuğun kardeş isteme nedeninin genellikle sosyal içerikli olması nedeniyle, onun bu konudaki gereksinimleri ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

KATEGORİ: Makale

Yorumlar